Slide toggle

UTC

کلمه UTC مخفف UP THE COAX می باشد در واقع این ویژگی دوربین مداربسته به کاربر این امکان را میدهد تا از راه دور OSD منو را کنترل و تنظیم کند . مهم ترین چیز در تکنولوژی UTC این است که در آن احتیاجی به تغییر مدار اصلی دوربین های مدار بسته نبود . و از آنجایی که UTC بر روی کابل کواکسیال سوار شده سیگنال کنترلی آن از طریق کابل کواکسیال انتقال پیدا می کرد .

به وسیله این تکنولوژی در وقت و زمان مجریان نصب صرفه جویی می شد و افراد میتوانستند بدون دسترسی مستقیم به دوربین آپشن های آن را تغییر دهند .

ویژگی های نرم افزاری دوربین های مداربسته

ویژگی های نرم افزاری دوربین مداربسته

ویژگی های نرم افزاری دوربین مداربسته 1

منوی OSD

منوی osd در صفحه نمایش در کاربردهای مختلفی مورد استفاده است از قبیل تلوزیون ،مانیتور و……اکنون تعداد زیادی از کمپانی ها دوربین های مداربسته خود را مجهز به osd می کنند . با استفاده از منوی osd افراد می توانند به تنظیمات مختلفی از قبیل Exposure ,white balance ,back light compensation , motion,….. دسترسی داشته باشند .

ویژگی های نرم افزاری دوربین مداربسته 2

پردازش گر osd میتواند این منو را به زبان های انگلیسی ،فرانسوی ،آلمانی ، اسپانیایی پرتقالی چینی روسی و ژاپنی ارائه دهد.

ویژگی های نرم افزاری دوربین مداربسته 3Exposure

Electronic shutter

شاتر الکترونیکی سرعت شاتر را تنظیم میکند. ( ۱ / ۵۰ یعنی دوربین در هر ثانیه ۲۵ عکس میگیرد) سرعت شاتر می تواند اتوماتیک هم تنظیم شود که گزینه پیش فرض تنظیم اتوماتیک شاتر است.

Shutter speed

یکی از پارامترهای بسیار موثر در کیفیت تصاویر سرعت شاتر است، سرعت شاتر در مقادیر کم حساسیت بسیار بیشتری را در محیط های تاریک برای دوربین ایجاد می کند . این کار باعث می شود سنسور نور بیشتری را از محیط جمع آوری کند . حال سرعت شاتر در مقادیر بالا باعث افزایش کیفیت و دقت درمورد سوژه های در حال حرکت می شود به همین دلیل باید یک موازنه مناسب بین سرعت شاتر، نور و کیفیت تصویروجود داشته باشد . درکل وظیفه شاتر رساندن و نرساندن نور به سنسور می باشد که این عمل را با باز و بسته شدن با سرعت های متفاوت انجام می دهد یکی از وظایف شاتر دوربین مداربسته این است که در مواقع غیرضروری نوری به صفحه حسگر تابیده نشود و این مکانیزم باعث افزایش طول عمر حسگر می گردد.

ویژگی های نرم افزاری دوربین مداربسته 4Agc

Agc مخفف automatic gain control می باشد . و تنها روشنایی را در تصاویر افزایش میدهد و همراه با آن نویز نیز افزایش می یابد و کاربر می تواند آن را روی متوسط /پایین / بالا تنظیم کند و یا بسته به شرایط آن را خاموش کند و مکانیزم آن به این صورت است که به صورت پیوسته از خروجی نسبت به ورودی فیدبک گرفته و باعث می شود خروجی دوربین به صورت ثابت باقی بماند .

Sense up

سرعت آهسته شاتر یک تکنیک است که اساسا اجازه می دهد تا سنسور ویدیویی دوربینهای مداربسته نور کافی را برای کار در شرایطی که چشم انسان در تاریکی کامل قرار می گیرد جمع آوری کند. Sense up یا همان سرعت پایین شاتر به شما امکان تنظیم میزان نور مورد نیاز سنسور را می دهد و صرف نظر از کیفیت تصویر، اساسا تعیین می کند که چه زمانی اطلاعات از سنسور به پردازنده ارسال شود .

دوربین مداربستهBrightness

تنظيمات روشنايي دوربين ميتواند از 0 تا 255 تنطيم شود و مقدار پيش فرض آن 50 مي باشد.

(Back light control(BLC

اصطلاح BLC مخفف عبارت back light compensation می باشد که یکی از مکانیزم های حل مشکل اختلاف سطح نور در محیط های مختلف است. این مشکل زمانی ایجاد می شود که در یک محیط نسبتا تاریک یک منبع نور قوی مانند نور خورشید باشد که باعث می شود دیافراگم دوربین بسته شده و قسمت های کم نور تصویر به صورت کاملا تاریک نمایش داده شود .یکی از مکانیزم های حل این مشکل استفاده از BLC می باشد که تا حدودی این تاریک نمایش داده شدن قسمت های کم نور را حل می کند, در این روش قسمت های پر نور نادیده گرفته می شوند, و با استفاده از این روش امکان گرفتن تصویر در قسمت های کم نور تر تصویر فراهم می شود اما در قسمت های پر نور تصویر همچنان ضد نور موجود در تصویر را خواهیم داشت و تفاوتی در این قسمت تصویر ایجاد نخواهد کرد .

ویژگی های نرم افزاری دوربین مداربسته 5HSBLC

 

مخفف high light suppuration back light compensation است که قوی تر از blc عمل می کند و با به کار بردن این option شما می توانید پلاک را در شرایط نوری بسیار قوی بخوانید به این صورت که نورهای شدیدتر را به صورت نقطه ای حذف می کند.ویژگی های نرم افزاری دوربین مداربسته 6White balance

White balance یا همان تراز سفیدی دوربین برای تصحیح یا بهبود رنگ سوژه به کار می رود با تشخیص دمای شی سفید و تفاوت آن با دمای کنونی اشیا می تواند دمای اجسام را تشخیص دهد .

AWB

دوربین های مداربسته پیشرفته ای که دارای ویژگی utomatic white balance A هستند ،به واسطه این خاصیت رنگ کل سوژه را نگاه می کند و بهترین بالانس رنگ سفید که شایسته و مناسب باشد را محاسبه می کند مدل های پیشرفته ای از سیستم مداربسته نیز وجود دارند که دارای ویژگی ردگیری اتوماتیک بالانس رنگ سفید تحت عنوان ATW(Auto- tracking white balance)، می باشد .

DNR

(DNR(Digital noise reduction

DNR یک تکنولوژی دیجیتال کاهنده نویز در دوربین های مداربسته است و وظیفه آن کاهش نویز در تصویر می باشدهمانطور که میدانید نویز در صورت کم نور بودن خود را بصورت نقاط کوچک در تصویر نشان می دهد، مکانیزم DNR با شناسایی این نقاط آنها را بصورت دیجیتالی حذف می کند مکانیزم DNR به دو دسته تقسیم می

2-DNR  : حذف نویز در دو بعد طول و عرض ( بصورت سطحی )

3-DNR  : حذف نویز در سه بعد طول و عرض و عمق تصویر (بصورت حجمی)

ویژگی های دوربین مداربسته

WDR

یا همان wide dynamic range به معنای بازه دینامیکی بالاست دوربین های دارای این قابلیت دارای بازه دینامیکی بیشتری نسبت به دوربین های معمولی هستند بازه دینامیکی به معنای توانایی در گرفتن تصاویر توانایی بیشتری در دیدن اختلاف نورهای با نورهای مختلف گفته می شود که هرچقدر این بازه بیشتر باشد پخش متفاوت دارد لازم به ذکر است واحد اندازه گیری این پارامتر دسی بل db می باشد . یکی از مشکلات اصلی این است که یک منبع نوری قوی در یک محیط نسبتاً تاریک وجود داشته باشد . وجود منبع نور باعث خواهد شد دیافراگم دوربین بسته شود و قسمت های کم نور تر به صورت کاملاً تاریک به نمایش درآیند برای رفع این مشکل از مکانیزم WDR استفاده می شود. امروزه ، بازه دینامیکی حدود db50 است پس میتوان هر دوربینی با بازه بیش تر از این مقدار را WDR نامید. موضوع اصلی و پر اهمیت در انتخاب ، توجه دقیق به میزان این بازه است. توجه داشته باشید که بازه داینامیکی چشم انسان حدود db100 است اما دوربین های مداربسته به سختی به این مقدار میرسند . در این مکانیزم دوربین به دو حسگر سرعت بالا وسرعت پایین مجهز می باشد در ابتدا حسگر سرعت پایین ) با مدت زمان نوردهی زیاد ( و سپس حسگر سرعت بالا ) با مدت زمان نوردهی کم ( تصویر را پردازش می نماید .

پس از آن تصویر بدست آمده از این دو حسگر با یکدیگر ترکیب می شوند و تصویر نمایی را تولید می کنند که نور مناسبی هم در نقاط پر نورو هم در نقاط کم نور دارد . لازم به ذکر است در برخی از دوربین ها به جای WDR مکانیزم D-WDR وجود دارد . در این حالت فرآیند WDR به جای استفاده از دو حسگر از یک حسگر استفاده کرده و فرایند WDR را بصورت دیجیتالی و نرم افزاری انجام می دهد WDR با استفاده از دو حسگر به مراتب بهتر و باکیفیت تر از DWDR یا digital WDR می باشد و مقدار آن از 0 تا 63 قابل تنظیم است .

ویژگی های نرم افزاری دوربین مداربسته 7

ویژگی های نرم افزاری دوربین مداربسته 8

تفاوت BLC با WDR

تفاوت این دو در این است که در مکانیزم BLC اگرچه تصویر در قسمت های کم نور کمی بهتر می شود اما تفاوتی در قسمت های پرنور تصویر ایجاد نخواهد شد و ضد نور موجود در تصویر همچنان موجود است این درحالیست که در مکانیزم WDR هم در قسمت های کم نور و هم در قسمت های پر نور تصاویر بهتر می باشد .

ویژگی دوربین مداربسته

(CR(Day& Night

زمانیکه نور محیط از یک لوکس خاصی کمتر شود با تغییر فیلتر مادون قرمز سبب ورود نور بیشتر به حسگر دوربین شده امکان تشکیل تصاویر بهتری محیا می شود وظیفه فیلتر مادون قرمز جلوگیری از ورود طیف های نوری مادون قرمز به حسگر می باشد در این حالت تصویر بصورت سیاه و سفید و با نویز کمتری تشکیل می گردد حال اگر این عملکرد بصورت مکانیکی باشد به آن true day&night و اگر الکترونیکی باشد به آن day&night می گویند لازم به ذکر است که LED های IR دوربین هم در این زمان روشن شده و محیط را روشن می نماید ولی این مکانیزم مانع از طیف نوری IR به داخل حسگر شده و سبب تشکیل تصویری شفاف در شب می گردد سوییچ DAY&NIGHT برای موارد مختلفی طراحی شده است که به سه نوع تقسیم بندی می شود :

Auto mode

Color mode

B/W mode

و کاربر می تواند بر اساس شرایط محیطی مختلف آن را تنظیم کند .

Auto mode : در این حالت شدت نور قبل از سوویچ day &night جمع آوری می شود , زمانی که شدت نور به صورت متناوب تغییر کند ممکن است دوربین به این دلیل مکررا سوییچ شده و آسیب ببیند به همین علت تنطیمات این بخش منو برای اسکن کردن تصاویر از 0 تا 30 ثانیه در نظر گرفته شده و به صورت پیش فرض 1 ثانیه است :

Color mode : تصاویر همواره به صورت رنگی باشند

b/w :تصاویر همواره سیاه و سفید باشند .

Motion : کاربر می تواند آلارم تشخیص حرکت را تنظیم نماید .

EIS

EIS : Electoronic image stabilizer

این تکنولوژی به دوربین کمک می کند که بصورت دیجیتالی، لرزش ها و تکان های کوچک ناشی از باد و غیره … که باعث مات شدن تصویر می گردند را برطرف نماید و تصویر را بصورت خودکار ثابت و شفاف نماید .

Auto IRIS

این تکنولوژی دوربین را قادر می سازد تا بتواند به طور خودکار ( IRIS تیغه های دریچه دیافراگم لنز) را برای شرایط نوری متفاوت تنظیم نماید معمولا بر روی این آپشن دو حالت وجود دارد .

DC IRIS

Auto IRIS

در قسمت DC IRIS به صورت مستقل و خودکار IRIS را کنترل می نماید و در قسمت VIDEO IRIS دوربین تغذیه مورد نیاز را برای لنز تامین می کند و سنسور موجود در لنز IRIS را کنترل می نماید .

Privacy

کاربر می تواند نهایتا 8 منطقه را تنظیم کند تا در این مناطق دوربین تصویر نگیرد و این مناطق در خروجی تصویر سیاه نمایش داده می شود .

جهت مطالعه مقالات زیر کلیک کنید : 

show