Slide toggle

onvifهر دوربین مداربسته شبکه برای ارسال و دریافت اطلاعات از پروتکل ارتباطی مختص خود استفاده می کرد. از این رو دوربین های مداربسته با پروتکل متفاوت امکان برقراری ارتباط تحت یک نرم افزار در شبکه را نداشتند و این موضوع محدودیت های زیادی را ایجاد می کرد.

برای رفع این مشکل و سهولت در نصب دوربین مداربسته تحت شبکه از برندهای مختلف، انجمن ONVIF (انجمن ارتباطات ویدئویی شبکه باز) توسط سه شرکت Axis, Bosch و SONY ایجاد شد. ONVIF در واقع یک انجمن جهانی برای ایجاد یک استاندارد عمومی در ساخت و ارتباط دوربین های مداربسته شبکه است.

در صورت نصب یک سیستم دوربین مداربسته شبکه بدون امکانات ONVIF، امکان افزودن یک دوربین مداربسته با مارک متفاوت در همان شبکه وجود نخواهد داشت. از این رو عملکرد و هدف این انجمن از اهمیت بالایی برخوردار است.

انجمن ONVIF به طور کلی سه هدف را دنبال می کند:

استانداردسازی ارتباط بین تجهیزات حفاظتی شبکه

امکان استفاده از دوربین های مداربسته شبکه بدون توجه به سازنده آن

امکان دسترسی تمامی شرکت ها و تولیدکنندگان به تکنولوژی ارتباطی ONVIF

دوربین های مداربسته با استاندارد ONVIF با وجود هزینه ای تا حدی بالاتر، امکان بسیار مهمی در تعمیر، نگهداری و گسترش سیستم مداربسته شبکه بدون دغدغه در مورد امکان همخوانی پروتکل دوربین های مداربسته در اختیار قرار می دهند و به دوربین های مداربسته و دیگر تجهیزات شبکه IP امکان می دهند تا از طریق یک استاندارد ساختار باز یکپارچه، کنترل و مدیریت شوند.

اساس کار استاندارد ONVIF، استاندارد کردن کاربر و واسطه شبکه بین تجهیزات شبکه ویدئویی است که یک چارچوب ارتباطی بر اساس IETF و استانداردهای خدمات وب مربوطه از جمله پیکربندی IP و امنیتی تعریف می کند.

مزایای استاندارد ONVIF

مزیت اصلی ONVIF، آزادی عمل برای انتخاب سخت افزار از هر سازنده ای است که با این استاندارد کار می کند. دیگر کاربر وابسته به یک راه حل و تکنولوژی اختصاصی و منحصر به فرد نیست.

استانداردسازی ارتباطات بین تجهیزات دوربین های مدار بسته تحت شبکه و امکان دسترسی تمام سازندگان به فن آوری ارتباطی ONVIF، دغدغه اصلی این صنعت را در مورد امکان عدم هم خوانی پروتکل دوربین های مدار بسته از بین برده است و باعث سهولت در تعمیر، نگهداری و توسعه ی سیستم نظارت تصویری تحت شبکه شده است.

مقیاس پذیری شبکه

در صورت وجود زیر ساخت شبکه، سیستم نظارت تصویری بر پایه ONVIF می تواند با شبکه آنها ادغام شود. این امر در اغلب موارد نیاز به کابل های اضافه را حذف می کند، چرا که دوربین ها مداربسته می توانند به یک تابلو/ درگاه اترنت آزادانه وارد شوند. این امر هزینه های نصب را به هنگام نیاز به اضافه کردن دوربین مداربسته دیگر کاهش می دهد. در این صورت باید تجهیزاتی را خریداری کرد که با استاندارد ONVIF سازگار است.

ارتقاسازی انتقالی

ارتقاسازی در یک سیستم بر پایه استاندارد ONVIF می تواند در مراحل مختلف انجام شود. دوربین های مداربسته آنالوگ می توانند با سیستم های نظارت تصویری دوربین مداربسته ONVIF با استفاده از یک رمزگشای منطبق بر ONVIF ادغام شوند، یا این که می توان دوربین های مداربسته آنالوگ را با دوربین های مداربسته منطبق بر این استاندارد که خروجی های آنالوگ دارند جابه جا کرد و در مرحله بعد DVR را با یک NVR جایگزین کرد. اضافه کردن یک دوربین ONVIF همچون اضافه کردن یک کامپیوتر جدید، تنها نیازمند افزودن یک درگاه LAN است.

جهت مطالعه مقالات زیر کلیک کنید : 

show